Breaking

LightBlog

Saturday, 9 March 2019

Here's a list of front-line Governorship candidates contesting election across the States


Nigeria will conduct governorship elections on Saturday March 9, 2019 in 29 States of the federation.

Here are the front-line candidates in all the states where the 
elections will hold, except for states where candidates of political parties have been excluded because of litigation.Nigeria will conduct governorship elections on Saturday March 9, 2019 in 29 States of the federation.

Delta State
  • Ifeanyi Arthur Okowa (PDP)
  • Great Ovedje Ogboru (APC)
Abia State
  • Ogah Uchechukwu Samson (APC)
  • Alex Otti (APGA)
  • Okezie Victor Ikpeazu (PDP)
Adamawa 
  • Mohammed Umar Jibrilla (APC)
  • Umaru Ahmadu (PDP)
Akwa Ibom
  • Nsima Udo Ekere (APC)
  • Udom Emmanuel (PDP)
Bauchi
  • Mohammed Abdullahi Abubakar (APC)
  • Bala Abdulkadir Mohammed (PDP)
Benue
  • Emmanuel Jime (APC)
  • Samuel Ortom (PDP)
Borno
  • Baba Gana Umara (APC)
  • Mohammed Alkali Imam (PDP)
Ebonyi
  • Sunday Ogbuoji (APC)
  • David Umahi (PDP)
Enugu
  • Ifeanyi Ugwuanyi (PDP)
Cross River
  • Ben Ayade (PDP)
  • Owan Enoh (APC)
Gombe
  • Mohammed Yahaya (APC)
  • Nafada Usman Bayero (PDP)
Imo
  • Hope Uzodinma (APC)
  • Ihedioha Emeka (PDP)
  • Uche Nwosu (AA)
Jigawa
  • Mohammed Abubakar (APC)
  • Aminu Ibrahim Ringim (PDP)
Kaduna
  • Nasir Ahmad El-Rufai (APC)
  • Isa Mohammad Ashiru (PDP)
Kano
  • Ganduje Abdullahi Umar (APC)
  • Abba Kabir Yusuf (PDP)
Katsina
  • Aminu Bello Masari (APC)
  • Garba Yakubu Lado (PDP)
Kebbi
  • Abubakar Atiku Bagudu (APC)
  • Isa Mohammed Galadu (PDP)
Kwara
  • Abdulrahman Abbulrazaq (APC)
  • Razak Atunwa (PDP)
Lagos 
  • Babajide Olusola Sanwo-Olu (APC)
  • Jimi Agbaje (PDP)
  • Babatunde Olalere Gbadamosi (ADP)
Nasarawa
  • Audu Sule (APC)
  • David Emmanuel Ombudagu (PDP)
Niger
  • Sani Abubakar Bello (APC)
  • Umar Mohammed Nasko (PDP)
Ogun
  • Adedapo Abiodun (APC)
  • Buruji Kashamu (PDP)
  • Isiaka Nasir Adegboyega (ADC)
  • Akinlade Adekunle (APM)
Oyo
  • Adelabu Adebayo Adekola (APC)
  • Oluseyi Makinde (PDP)
Plateau
  • Simon Lalong (APC)
  • Jeremiah Useni (PDP)
Sokoto
  • Ahmed Aliyu (APC)
  • Aminu Tambuwal (PDP)
Taraba
  • Abubakar Danladi (APC)
  • Darius Ishaku (PDP)
  • Alhassan Aisha Jummai (UDP)
Yobe
  • Mai Mala (APC)
  • Umar Iliya Damaggum (PDP)
Zamfara

  • Idris Mukhtar Shehu (APC)
  • Bello Mohammed (PDP)

No comments:

Post a Comment